Araç Kiralama İçin Gereken Şartlar

Günümüzde seyahat konforu denince, akla gelen ilk araç kuşkusuz arabalardır. Uçak, tren ya da deniz yoluyla seyahati sevmiyorsanız ve kendi aracınız yoksa, bu noktada başvurabileceğiniz yegane çözüm araç kiralamadır. Günümüzde oldukça yaygın bir hizmet olan araç kiralama, hem bir yerden bir yere seyahat ederken hem de zorunlu ihtiyaçlar için bir çözüm haline gelmiştir.

Bu makalede EMR Rent a car (Denizli Araç Kiralama) şirketinin, araç kiralamak isteyen müşterilerine uyguladığı standart şartlara kısa bir bakış atacağız.

Araç Kiralamak İçin Gereken Hususlar

EMR Rent a Car (Denizli Araç Kiralama) şirketinin, filosundaki araçları müşterilerine tahsis ederken gözettiği bazı durumlar vardır. Bu standart şartlar, araç kiralama şirketleri için yapılan yasal düzenlemelerle ortaya çıkmış ve yasalaşmıştır.

Bu şartlar kısaca şunlardır:

Ehliyet Süresi

Herhangi bir motorlu taşıtı kullanmak, kanunlarla belirlenmiş belgeler gerektirir. Bu belgelerden en yaygın kullanılanı kuşkusuz ehliyettir. Ehliyet belirli sınıflara ayrılır ve her araç sınıfını kullanabileceğinizi belgeleyen farklı sınıflar vardır. Denizli araç kiralama şirketi olan Emr Rent a Car, standart araçlarda iki, lüks araç kiralama hizmetlerinde ise üç yıllık ehliyet ibraz etmenizi istemektedir.

Teslim ve iade
 

EMR Rent a Car, tüm müşterilerine temiz, bakımlı ve güvenli araçlar sunmak için azami özeni göstermektedir. Bu nedenle, teslim aldığın gibi iade et politikası uygulamakta, temiz teslim edilen kiralık aracın temiz şekilde iade edilmesini beklemektedir.
 

Kasko Şartları
 

Kasko şartları, araç müşteri tarafından kullanılırken karşılaşılabilecek küçük ya da büyük kazalarda müşteriye ve kasko şirketine yüklenen sorumlulukları belirlemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Kasko poliçelerinin geçerlilikleri, aracın kiralayan tarafından kullanılması, alkollü ya da uyuşturucu etkisinde araç kullanılmaması ve buna benzer hususlar haricinde işletilir. Bu olumsuz durumlar hasıl olduğunda, kasko geçersiz olacak ve tüm hasar ve zararlar müşteri tarafından üstlenilecektir.
 

Araç Kullanıcı(ları)
 

Kiralama işlemlerinde EMR Rent a Car (Denizli Araç Kiralama), kiralanan aracın kimler tarafından kullanılacağının belgelenmesini talep etmek zorundadır. Eğer araç tek kullanıcı tarafından kullanılacaksa, kiralama sözleşmesi sırasında beyan ettiğiniz sürücü belgeniz yeterli olacaktır. Eğer ikinci bir şoför daha bulunuyorsa, o kişiye ait sürücü belgesinin de kiralama sözleşmesi yapılırken firmaya ibraz edilmesi yasal bir zorunluluktur.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kaza yapılması durumunda kasko hükümlerinin işletilebilmesi için kazaya sebep olan ya da karışan kişinin, kiralama sözleşmesinde ismi olan kişi ya da kişiler olması zorunludur.
 

Yakıt
 

Araç kiralama şirketlerinin yakıt konusunda birbirinden farklı politikalar izledikleri bilinen bir gerçektir. EMR Rent a car (denizli araç kiralama), kiralama süresi başlangıcında, yakıt deposunun doluluk oranını iade anında da kontrol etmektedir. Bu yaklaşımdan yola çıkarak, bulduğun gibi bırak prensibinin akaryakıt konusunda da geçerli olduğu sonucuna varmak mümkündür.
 

Kilometre Sınırı
 

Kiralama hizmetinde günlük kilometre sınırı, firmalar arası değişkenlik göstermektedir. EMR Rent a car (denizli araç kiralama) kilometre sınırı konusunda günlük ve aylık kiralama koşullarına göre değişik politikalar benimsemektedir. Kilometre sınırını aşan müşterilerimizden, her kilometre başına bir ücret tahsil edilmektedir. Bu bağlamda, kiralama sürenize göre belirlenen kilometre sınırını ve sınır aşım bedellerini sözleşme yaparken firmamıza sormanızı rica ediyoruz.
 

Ödeme Türleri
 

EMR Rent a car, hem nakit hem de kredi kartı ile ödeme kabul etmektedir. Bununla beraber araç sınıfına (lüks ya da standart) göre kredi kartınızdan bir miktar provizyon ile güvence altına alınmakta ve kiralama süresi sonunda oluşabilecek zararlar kredi kartınızdan tahsil edilmektedir. Bu zararlar kısaca şunlardır:

  • Aracın kirli teslimi neticesinde temizlik masrafları,

  • Yakıt deposunun teslimdeki seviyenin altında teslim edilmesi sonucu akaryakıt tutarı,

  • Otoyol ve köprü gişelerinden yapılan geçişler,

  • Trafik cezaları,

  • Kasko poliçesinin karşıladığı tutarı aşan hasara sebebiyet veren kazalar

 

Araç Kiralama Hizmetlerinde Yaş Sınırı

Ülkemizde araç kiralama hizmetinden faydalanmak isteyen bireyler için uygulanan yaş sınırı, 21 yaştır. Ayrıca bu yaş sınırı kiralanan aracın sınıfına göre de değişiklik göstermektedir. Bu konuda detaylı bilgiyi ofisimizi arayarak edinebilirsiniz.

Depozito Ve Ön Ödeme

Daha önce depozito / provizyon’un nedenlerini ve hangi durumlarda kartınızdan tahsilat yapılacağından bahsetmiştik. Provizyon tutarını ofisimizden öğrenebilirsiniz.

Aracın Teslim Edilmesi

Kiralama hizmetleri günün 24 saati esas alınarak sürdürülen hizmetlerdir. Bu bağlamda tüm araç kiralama şirketleri gibi EMR Rent a car (denizli araç kiralama) da kiralama saati ile teslim saatinin aynı olmasını, daha doğru bir tabirle 1 günlük kiralanan bir aracın ertesi gün aynı saatte teslim edilmesini beklemektedir. Saatinde teslim edilmeyen araçlar için izlenen politika, her saat için belirli bir bedelin tahsil edilmesi ve belirli bir süreyi aştığında da kiralama süresinin otomatik olarak 1 gün uzatılmasıdır.