Denizliye Yolunuz Düşerse Mutlaka Görmeniz Gereken Beş Adres

Denizli, binlerce yıllık tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Ege’nin Akdeniz ile kucaklaştığı turizm ve tekstil şehrimiz. Akdağ’ın kuzey eteklerinde uzanan şehir, Büyük Menderes’in Aksu kolu tarafından hafifçe yarılmış bir plato üzerinde yer almakta ve bölgenin jeotermal yapısı nedeniyle pek çok termal ve travertene ev sahipliği yapmaktadır.

Denizli’ye yolunuz düştüğünde tüm bu güzellikleri deneyimlemek için vakit harcamanızı öneririz. Zira merkeze birkaç on kilometre mesafeden başlayarak pek çok yere araç kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Tam bu noktada kendi aracınız ile seyahat etmediğinizi varsayarak, denizli araç kiralama hizmetlerimizi de incelemenizi öneriyoruz. Hadi hazırsanız, denizliye yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken beş adrese bir göz atalım...

1-Pamukkale Travertenleri

Denizli şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alan travertenler, denizli ile özdeşleşmiş önemli turistik lokasyonlardan biridir. Bölgenin termal yer altı kaynakları bakımından zengin yapısı sayesinde ortaya çıkan bu hayranlık uyandıran bölgede 17 adet sıcak su kaynağı bulunuyor. Termal suların sıcaklıkları 33 ile 100 derece arasında değişiklik gösterirken, içerdiği mineraller sayesinde harika bir görünüme sahiptir.

Travertenleri gözlemlemek ve turistik amaçla yapılan yapay alanda çıplak ayakla gezerek termal suların faydalarından yararlanmak isterseniz, Pamukkale Travertenleri tam size göre!

2-Karahayıt – Kırmızı Su

Pamukkale travertenleri gibi ama farklı bir görünüme sahip olan Karahayıt – Kırmızı Su, içerdiği minerallerin termal kaynaktan çıkan suları kırmızı renge boyaması nedeniyle farklı bir görünüme sahip. Pek çok rahatsızlığa iyi geldiği kanıtlanmış olan kırmızı su; bikarbonat, sodyum, sülfat, magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir. Bölge ayrıca konaklama işletmelerine de ev sahipliği yaptığından, bölgede fazladan zaman geçirme ve doğal şifa kaynağı olan kırmızı su’dan daha fazla faydalanma şansına sahip olabilirsiniz.

Karakayıt – Kırmızı Su, Pamukkale Travertenlerine 5 km mesafede yer almaktadır. Aracı olmayan ziyaretçiler için EMR Rent a Car Denizli, araç kiralama hizmetleri ile yardımcı olmaktadır.

3- Kleopatra Havuzu

Ülkemiz coğrafi olarak pek çok fay hattının üzerinde yer almakta ve belli periyotlarla büyük depremler yaşamaktadır. Kleopatra havuzu da bu depremlerden biri tarafından yaratılmış güzelliklerden biridir. Büyük bir depremin oluşturduğu çukur, bölgenin termal yer altı suları tarafından doldurulmuş ve depremin şiddeti ile yıkılan şehir sütunlarının da bu çukura düşmesi sonucu farklı bir atmosfer ortaya çıkmıştır.

Denizli şehri Roma İmparatorluğu döneminde bile sağlık ve spa hizmetlerinin yoğun olduğu bir bölge olarak hizmet vermiştir. Kleopatra havuzu da Roma İmparatorluğu döneminde bölgeyi ziyaret eden insanların sağlık amacıyla sıklıkla ziyaret ettikleri bir alandır.

4- İnceğiz Kanyonu

Denizli’nin Kale ilçesine 45km mesafede ve Muğla ile sınır olan bölgenin doğal yapısı görülmesi gereken manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. İnceğiz Kanyonu seyir tepesi çok güzeldir. Turkuaz rengi sularında tekne turları düzenlenebilen geniş bir alana sahiptir. Çocuklu ailelerin dikkatli olmalarını ve rahat kıyafet giymelerini tavsiye ederiz. Denizli şehir merkezine uzaklığı nedeniyle seyahatinizi önceden planlamanız olumsuz bir durumla karşılaşma riskinizi de önemli ölçüde azaltacaktır. Araç sahibi olmayan ya da kendi aracı ile gezmek istemeden herkes denizli araç kiralama hizmetlerimiz ile seyahatini sorunsuz bir şekilde yapabilmektedir.

5- Kefe Yaylası

Denizli’den Antalya istikametine devam ettiğinizde, 38. kilometrede Serinhisar ilçesine ulaşırsınız. Geleneksel bıçak ve kılıç üreticilerine ev sahipliği yapan ilçede ayrıca taze çerez ve leblebi üreticileri yoğun bir şekilde yer almaktadır. Yolunuz bu ilçeye düşerse yatağanların bıçak ve kılıçlarına göz atmak ya da taze çerez lezzetlerini deneyimlemek isteyebilirsiniz.

Serinhisar sonrasında Kefe Yaylasına ulaşmak için 17 km daha yolculuk yapmanız gerekmektedir. Sonrasında meraklıları için gelişmiş kamping alanları bulunmaktadır.

Denizli, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan büyük bir şehirdir ve bu özelliğini kazanmasına sebep olan pek çok gezilesi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Bu yazımızda sadece 5 öneri yapmış olsak da, sonraki yazılarımızda çok daha fazlasını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

EMR Rent a Car Denizli, araç kiralama ihtiyaçlarına cevap verecek farklı konseptlerde pek çok araca sahiptir. Siz de oto kiralama ihtiyaçlarınız için düşünmeden bizi arayabilirsiniz.