Beygir Gücü Nedir?

BEYGİR GÜCÜ NEDİR?

Araç kiralama hizmetinden yararlanan herkes için konfor ve performans terimleri akla gelen ilk özelliklerdir. Genellikle kiralama amacıyla araç seçimi yapılırken, konfor, teknoloji ve performans göz önünde bulundurulur. Konfor ve teknoloji her model için değişiklik gösteren artı ve eksileri olan özellikler olmakla birlikte, performans her zaman en önemli etkenlerden biridir. Performans faktörüne göre tercih yapmak gerektiğinde göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta bulunur. Herhangi bir arabanın performansı üzerinde etkiye sahip olan iki temel kavramdan söz etmek mümkündür. Bu kavramlar tork ve beygir gücüdür. Beygir gücü, aracın hızı ile doğru orantılıdır ve kadrana bakarak anlaşılır. Temelde 75 kg ağırlığındaki bir yükün 1 saniyede 1m yüksekliğe kaldırılma yeteneğine beygir gücü denir. Buhar makinesinin icadı ile birlikte beygir gücü kavramını ilk ortaya atan kişi olan Watt, başlangıçta sadece ürettiği ürünleri satmak amacını güdüyordu. O dönemin makinelerini çalıştıran gücün elde edilmesi için atlar kullanılıyordu. Bu durumu icatlarına yansıtan Watt, geliştirdiği buhar motorunun gücünün beygir gücü karşılığını bir reklam malzemesi olarak kullanmaya başladı.

Beygir Gücü Kaç Olmalıdır?  

Bir aracın ulaşabileceği maksimum hız, beygir gücü ile orantılıdır. Bu nedenle sabit ağırlıktaki bir araca ek beygir gücü sağlanırsa, maksimum hızının da artması beklenir. Yüksek hızlarda araç kullanmayı seven biri için yüksek beygir gücü tercih edilmelidir. Şehir içi kullanımda 90-100 beygir gücü fazlası ile yeterliyken, çekiş gücü aranan durumlarda tork değeri incelenmelidir. EMR Rent a car (denizli araç kiralama) hizmetlerinden faydalanırken, seçeceğiniz aracın kullanım amacınıza uygun beygir gücüne sahip olup olmadığını sormanızı öneririz. Motor gücü, hız istenen durumlarda beygir gücüne çekiş gerekiyorsa tork değerine göre değerlendirilmelidir.

Tork Ne Anlama Gelir?

Basitçe açıklamak gerekirse tork, motorun dönme kuvveti olarak açıklanabilir. Temelde motorun güç çıkışı ile motor içindeki milin dönüş hızı çarpılarak tork değeri elde edilebilir. Tork Nm cinsinden ölçülür ve genellikle dizel motorlu ya da çekişin önemli olduğu araçlarda benzinli motorlara oranla daha yüksek değere sahiptir. Beygir gücü ile çok farklı anlamlara sahip olsalar da aslında birbirlerini tamamlayan unsurlardır.

Benzinli Ve Dizel Araçlarda Tork Etkisi 

Dizel araçlar, daha yüksek tork üretebildikleri ve daha ekonomik oldukları için daha popülerdir. Düşük devirlerde yüksek tork elde edilebilen araçlardır ve kısa süreli agresyon ve yakıt tasarrufu için tercih edilirler. Benzinli otomobiller daha yüksek devire ulaşabilen motorlara sahip olduklarından maksimum tork üretiminin gerçekleşmesi genellikle zaman alır. Uzun mesafeli sürüşler ele alındığında, benzinli motorlar dizel motorlara göre daha iyi performans sunarlar. Bu performansın en büyük dezavantajı, yüksek devirde kullanımın neden olduğu yakıt tüketimidir.